Kineziterapija
Šta je kineziterapija
Kineziterapija podrazumeva primenu pokreta koji su sistematizovani. Pokreti mogu obuhvatiti celo telo ili samo pojedine delove i sporvode se u vidu vežbi. Ovaj vid terapija je značajan i po tome što se uz pomoć pokreta angažuju i ostali organski sistemi kao što su kardiovaskularni, respiratorni, endokrilni i ostali.
Danas kineziterapija spada u obavezni deo rehabilitacije, osim kod povreda i bolesti lokomotornog aparata, ona se primenjuje i kod bolesti srca i krvnih sudova, neuroloških poremećaja, bolesti disajnih organa i kod ostalih bolesti.
Ovu terapiju smatraju onom terapijom koja može da ,,udahne život“, te se preporučuje da se ona i preventivno primenjuje. Primenom kineziterapiea jača se imunitet, odlična je prevencija osteoporozi, a povoljno utiče i na psihičko zdravlje i dobro raspoloženje.

Šta su ciljevi ili šta se postiže
Cilj kineziterapije je da se maksimalno iskoriste svi potencijali pacijenta koji je na terapiji, kako bi se što pre oporavile funkcije lokomotornog aparata koje su oštećene.
Ova terapija se zasniva na primeni vežbi koje su zasnovane na naučnim principima. Vežbe povećavaju izdržljivost i mobilnost osoba koje imaju funkcionalana ograničenja. Takođe pomažu i sportistima, jer produžuju fizičku kondiciju.
Osnovni ciljevi kineziterapije su:
- Poboljšanje opšte i segmentne lokomotorne funkcije. Preduslov da se postigne ovaj cilj je dobra evaluacija lokomotornog sistema.
- Prevencija oštećenja funkcije lokomotornog sistema
- Lečenje ili poboljšanje funkcije respiratornog, kardiovaskularnog i drugih sistema koji su narušeni.
Pred kineziterapiju se ovakvi ciljevi postavljjau kod raznih bolesti kod kojih je došlo do narušavanja kondicije organizma. Pre nego što se prepiše ova terapija, potrebno je dobro dijagnostifikovati i proceniti funkcionalnost kapaciteta kardiorespiratornog sistema pacijenata.
Terapijom kineziterapije postiže se:
- povećanje pokretljivosti u zglobovima
- povećanje snage mišića i elastičnosti
- poboljšanje cirkulacije i ubrzanje lokalnog metabolizma i procesa oporavka organizma u celini
- stvaranje motoričkih aktivnosti i pravilne šeme pokreta
- poboljšanje funkcije kardiovaskularnog sistema, disajnih organa, nervnog sistema i organa za varenje
Kome se preporučuje
Kineziterapija se preporučuje osobama koje su u sred oporavka od operacija, sportskih povreda, iščašenja i uganuća.
Preporučuje se, takođe, i osobama koje imaju problema sa pravilnim držanjem i kičmom. Ove vežbe mogu da rade i deca i bebe, gde se podstiče pravilan razvoj i gde se ispravljjau deformiteti.
U ovaj način rehabilitacije se uključuju pacijenti koji imaju:
- Ortopedske probleme: uganuće zglobova, probleme sa meniskusom, prelome, isčašenja, sportske povrede, kao i pre i post-operativnu rehabilitaciju.
- Neurološke probleme: povrede mozga ili kičmene moždine, oštećenje perifernih nerava, polineuropatije, stanja nakon moždanog udara, ceberalnu paralizu. Kod ovih problema primenjuje se PNF tehnika, Bobath i Vojt metoda.
- Reumatološke probleme: artroze kolena i kuka, degenerativni i vanzglobni reumatizam, cervikalni i lumbalni sindrom. Cilj ove rehabilitacije je da se smanji bol i da se poboljša i očuva funkcija zglobova, kičmenog stuba i snaga mišića.
- Korektivne vežbe se rade za ravna stopala, “X” i “O” noge, za uspostvaljanje pravilnog držanja tela kod dece i odraslih, za lečenje kifoze kičmenog stuba. Tu spadaju i vežbe disanja i relaksacije.
- Prevencija se preporučuje ljudima čiji posao zahteva dugo sedenje (za komjuterom, u kancelariji ili ispred televizora). Redovna fizička aktivnost dobrinosi bolje održavanje gipkosti tela, zdravlju mišića i kostiju, prevenciju osteoporoze, a važna je i kod osoba koje imaju hronične probleme u vratnoj i limbalnoj regiji. Redovnim vežbama se poboljšava i psihofizičko i duhovno stanje čoveka.
- Pedijatrija (rad sa bebama)
Ovde se izvode vežbe za pravilan psihosomatski razvoj, kao i vežbe za ispravljanje torikolisa.
- Vežbe za sportiste (profesionalci i rekreativci)
Uvežbava se koordinacija, ravnoteža i balans, povećava se izdržljivost, brzina i kondicija, povećava se snaga i elastičnost mišića. Ove vežbe se izvode uz korišćenje sprava i opreme.

